Przerobienie towarów klienta – dostawa czy usługa
W sytuacji, której podatnik otrzymuje od klienta półprodukty lub surowce do stworzenia towaru, który następnie sprzedaje temu klientowi, musi ocenić własny nakład pracy oraz materiałów, aby ustalić czy dominującym elementem jego świadczenia jest dostawa towaru, czy też wyświadczenie usługi.
W myśl przepisu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, co do zasady, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast świadczenie usług obejmuje zasadniczo każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Zatem na gruncie podatku od towarów i usług możemy mieć do czynienia jedynie z dostawą towarów albo świadczeniem usług. Zatem jeżeli dane świadczenie nie jest dostawą towarów, to musi być świadczeniem usług.
Natomiast gdy w jednym świadczeniu występują elementy zarówno usługi, jak i dostawy towarów, wówczas mamy do czynienia ze świadczeniem złożonym, kompleksowym. W takiej sytuacji zadaniem podatnika jest ustalenie, które ze świadczeń jest świadczeniem dominującym i w konsekwencji nadaje świadczeniu charakter dostawy towarów albo usługi.
W przypadku, kiedy podatnik dokonuje przerobienia materiałów otrzymanych od kontrahenta, właściwe ustalenie charakteru świadczenia nie jest proste. Albowiem, z jednej strony podatnik wykonuje usługę, która polega na opracowaniu materiałów, ich połączeniu z innymi surowcami, przetworzeniu, opakowaniu, oznaczeniu itp....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta